Beton kalıbı

Duvar inşasında modern yöntemlerin başında elbette döküm dubar uygulamaları gelmektedir. Eskiden aylar süren binaların ve diğer yapıların günler içerisinde mucizevi biçimde ortaya çıkmasını sağlayan da bu modern teknolojinin bizzat kendisidir. Eskiden döküm duvar çok az başvurulan bir yöntemdi, zira gerek kalıbın hazırlanması gerekse harcın tedariki birer sorun olarak maliyetleri hayli yükseltmekteydi. Oysa günümüzde beton kalıbı olarak, hazır ürünler kullanılmaktadır. Metal ürünler ile imal edilen modern kalıplar, pek çok projede kullanılabilmekte olan modüler ekipmanlardır. Ayrıca günümüzde hazır beton firmaları da hızla hazır beton sunmakta ve süreç marjinal biçimde kısalmaktadır. Dolayısı ile maliyetler de hatırı sayılır ölçüde kısalmaktadır.

Elbette statik kuralları gereği bir binanın bütününün döküm beton ile inşa edilmesi söz konusu değildir. Ancak, kolon ve kirişler ve bazı duvardaki perde uygulamaları için hazır beton kalıbı kullanılması söz konusudur. Beton kalıbı metalin sahip olduğu pürüzsüzlüğe sahip duvarlar inşa etmek için kullanabileceğiniz bir üründür. Beton kalıbı içerisine dökülen beton, hiçbir sıva tekniği ile elde edemeyeceğiniz parlaklıkta duvarlar elde etmenizi sağlar. Ayrıca bu kalıpların desenli türleri de bulunmaktadır. Projeye göre farklı tasarımlar tercih edilebilir ve istenilen vasıflarda desenli duvarlar elde edilebilir.

Tabii beton kalıbı yalnızca yapılarda değil, her türlü döküm beton uygulamasında kullanılabilir. İhtiyaca uygun biçimde üretilecek farklı ebatlarda kalıplarla, dilerseniz kendi tasarımınız olan beton unsurları da üretebilirsiniz.


Yorumlar

Bu yazıyı yorumlayın!